Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ministerstwo rolnictwa o dopłatach bezpośrednich

Treść

W listopadzie Komisja Europejska może podjąć decyzję w sprawie systemu płatności bezpośrednich do gruntów, jaki będzie obowiązywał w Polsce od roku 2009.

Obecnie - jak przypomniała wczoraj Zofia Krzyżanowska, radca prawny ministerstwa rolnictwa - w Polsce obowiązuje przejściowy system SAPS, w którym wysokość unijnych dopłat uzależniona jest nie tylko od wielkości gospodarstwa, lecz także od rodzaju produkcji. W ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej KE zamierza go zmienić, wprowadzając system jednolitej płatności (SPS), który będzie niezależny od produkcji. Komisja chciała najpierw wprowadzić system jednolity od 1 stycznia 2007 roku, ale jak poinformowała Krzyżanowska, unijni urzędnicy są skłonni przesunąć ten termin o dwa lata.
Wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Mirosław Drygas powiedział, że dla Agencji, która realizuje dopłaty do gruntów, każda zmiana systemu pociąga za sobą ogromne koszty związane z modyfikacją systemu informatycznego. Ten, który jest używany obecnie, kosztował budżet państwa 2 mld zł, a dla wdrożenia SPS trzeba będzie wyasygnować kwotę od 40 do 90 mln zł.
Krzyżanowska zaznaczyła, że od 2009 r. dopłaty powinny być powiązane ze spełnieniem przez rolników standardów unijnych, dostosowujących gospodarstwo do wymagań ochrony środowiska. Ważne będzie także przestrzeganie zasad dotyczących hodowli zwierząt czy wymogów jakościowych produktów rolnych. W opinii szefa Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej prof. dr. hab. Andrzeja Kowalskiego, Polska powinna przekonywać KE o potrzebie odłożenia reformy płatności chociażby z tego powodu, że obecnie nie wiadomo, w jakim kierunku będzie reformowana Wspólna Polityka Rolna. Wiele bowiem w tej sprawie zależy od negocjacji Unii z innymi krajami w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jeśli na forum WTO zapadną decyzje liberalizacji handlu artykułami rolno-spożywczymi, trzeba będzie także ograniczyć skalę dotacji dla europejskiego rolnictwa.
KL, PAP

"Nasz Dziennik" 2006-10-25

Autor: wa