Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Lustracja z urzędu

Treść

Kandydaci w tegorocznych wyborach samorządowych nie muszą martwić się o sprawę lustracji. Zaświadczenia z IPN otrzymają z urzędu już wybrani radni i wójtowie. Może pojawić się jednak problem z wyborem starostów i marszałków oraz powołaniem sekretarzy.

Chyba niewiele osób w Polsce wie w jakim ostatecznie kształcie trafiła do podpisu prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowa ustawa lustracyjna. Senat wprowadził do wersji uchwalonej pierwotnie przez Sejm wiele poprawek, ale jedynie niektóre znalazły uznanie posłów. Szczególnie zainteresowani efektem prac parlamentu są zapewne kandydaci w nadchodzących wyborach samorządowych, których egzekwowanie ustawy dotknie w pierwszej kolejności.

Wprawdzie w środowym głosowaniu Sejm przyjął poprawkę Senatu, iż obowiązek dostarczania zaświadczeń o istnieniu dokumentów organów bezpieczeństwa na temat danej osoby nie będzie dotyczył kandydatów w wyborach roku 2006 i 2007, jednak to nie oznacza że lustrowani nie będą. - Mieliśmy świadomość niefortunnego zbiegu terminów – mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS i współtwórca projektu ustawy. - Dlatego przyjęliśmy zapisy, by po wejściu w życie ustawy informacja o osobach, które zostały radnymi była przekazana przez PKW do IPN-u, a Instytut wyda wszystkim wybranym z urzędu zgodne z ustawą zaświadczenie – tłumaczy.

Oznacza to, że niemal 300 tys kandydatów na radnych i wójtów nie będzie musiało dostarczać do Instytutu Pamięci Narodowej wniosku o zaświadczenie dotyczących istnienia w archiwach IPN materiałów organów bezpieczeństwa państwa dotyczących danej osoby, a przede wszystkim nie będzie to warunek posiadania biernego prawa wyborczego. Zaświadczenia z Instytutu głosujący poznają nawet kilka miesięcy po 12 listopada.

Problem może się jednak pojawić wkrótce po wyborach. Warunkiem powołania sekretarza lub skarbnika jest, zgodnie z art 5 ust. 5 nowej ustawy, otrzymanie wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej zaświadczenia. Bardzo podobna sytuacja jest w przypadku marszałków, członków zarządu województwa, starostów i członków zarządu powiatu. Ustawy samorządowe nakazują powołanie organu wykonawczego w ciągu trzech miesięcy od momentu ogłoszenia wyników wyborów – w przeciwnym razie muszą być nowe wybory. Co więc, jeżeli IPN w ciągu tych trzech miesięcy nie zdąży z zaświadczeniem?

- W każdym wniosku o wydanie zaświadczenia wymagane jest wpisanie celu, w jakim zostanie wydane – uspokaja Arkadiusz Mularczyk. - Na podstawie tego celu IPN w szybszym trybie będzie rozpatrywał konkretne przypadki. Autor projektu nowej ustawy lustracyjnej ponownie podkreślił przy okazji, że ten rok jest szczególny ze względu na wybory samorządowe i w związku z tym w jego opinii wyjątkowo będzie możliwe powołanie członków zarządu powiatu i województwa bez spełnienia ustawowych wymagań.
(PAP)

Daniel Pawluczuk
d.pawluczuk@pap.pl

Autor: wa

Tagi: lustracja